Srbija sport forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Srbija sport forum

Dobrodosli!!!
 
PrijemPortalLatest imagesPristupiRegistruj se

 

 Biografije srpskih tenisera!

Ići dole 
AutorPoruka
Mirjana MP
Glavni i odgovorni urednik
Mirjana MP


Posts : 950
Join date : 14.05.2009
Age : 31
Location : Rogatica, Republika Srpska

Biografije srpskih tenisera! Empty
PočaljiNaslov: Biografije srpskih tenisera!   Biografije srpskih tenisera! I_icon_minitimeSre Maj 20, 2009 2:41 pm

JELENA JANKOVIC
Početak Jelenine teniske bajke

Sve je počelo 2. novembra 1994. godine prvim treningom na terenima TK Crvena zvezda. Snovi i interesovanja tada malene 9 i po godišnje Jelene Janković prešli su sa klavira i učenja francuskog i engleskog jezika u diplomatskoj školi na Dedinju , I na reket. Ubrzo se iz čiste dečije radoznalosti rodio danas svetski dragulj “belog sporta” koji je za kratko vreme prešao dug put od prvih teniskih koraka do prvih trijumfa i titula. Samo šest meseci druženja sa reketom bilo je dovoljno raskošnom talentu da se rascveta i krene u pobedničke pohode i vine na prva takmičenja. Prvi turnir Jankovićeve najavio je nešto što je danas fakat, Jelena je rođena za velika dela. Prvi turnir odigrala je 1995. godine, bilo je to prvenstvo Jugoslavije u konkurenciji do 10 godina na kome je stigla do polufinala. Već sa 11 godina postala je šampionka države u konkurenciji do 12, kada je ponela naziv najbolje i na čuvenom “Limon Boul-u” u Italiji.
Da bi stigla do zvezda, da bi nastavila šampionskim putem kojim je krenula već na samom startu karijere, Jelena je morala da se otisne u daleku Ameriku jer u našoj zemlji uslova za napredak i razvoj nije bilo. Posle samo nekoliko meseci Jeleninog boravka na Floridi stigao je poziv od teniskog maga Nika Bolitijerija, da se “novo tenisko čudo od deteta”, kako je sam Bolitijeri kasnije nazvao, pridruži ostalim talentima u njegovom teniskom kampu na Floridi. Na taj nacin je extra talentovana devojčica iz Beograda krenula da krči put ka svetskim visinama. Dani rada, prolivenog znoja, bezbroj odserviranih loptica, brušenje udaraca do maksimuma, uveli su Jelenu u novo poglavlje njene teniske bajke koja još uvek traje, zapravo nalazi se na početku jedne zlatne ere.
Sa nepunih 16 godina Jelena je osvojila gren slem prvenac u juniorskoj konkurenciji - Otvoreno prvenstvo Australije u Melburnu 2001. godine u kojoj je nosila naziv svetskog “broja 1” u juniorskoj konkurenciji. Odigrala je i finala US Opena i Oranž Boula. Već naredne godine oprobala se u profi vodama, kada je sa samo osam odigranih profi turnira stigla do 197. pozicije na svetu, odigravši finale na turniru u Virdžiniji, kao i četvrtfinale WTA turnira u Stenfordu kada je posle velike borbe bila zaustavljena od Belgijanke Kim Klajsters. Već tada su se čule ocene teniskih stručnjaka sa svih strana, posebno Bolitijerija da je Jelena igračica koja nema slabu tačku, da spada u sam svetski vrh kada je tehnika u pitanju i da je njen dvoručni bekhend jedan od najboljih na svetu.
-Jelena je devojka koja će dominirati svetskom scenom “belog sporta”-rekao je 2001. godine za svoju pulenku Bolitijeri.
Ulazak u prvih 100 najboljih igračica sveta Jelena je ostvarila trijumfom na ITF turniru u Dubaiu novembra 2003. godine osvojivši profi prvenac. U nastavku Jelena je išla korak po korak, sigurnim i hrabrim hodom ka visinama… U maju 2004. uzela je prvu WTA titulu na turniru u Budimpešti. Usledila su i finala u 2005. na velikim takmičnjima Dubaiu, Birmingemu i Seulu. Dubai se Jeleni opet pozlatio, neverovatnom igrom rušila je sve pred sobom, u polufinalu savladala Serenu Vilijams oduzevši joj prvi set bez izgubljenog gema. U finalu turnira nagradnog fonda od milion dolara, bila je Jelena na korak od trijumfa kada je nedostatak sreće i iskustva presudio, i pobedu prepustio tada prvoj teniserki sveta, Amerikanki Lindzi Devenport. Posle finala u “zlatnom gradu” Jelena po prvi put dolazi do pozicije 20. na WTA listi. Takmičarsku 2005. Jelena je zavrsila na 22. mestu najboljih teniserki sveta.
Sezona 2006. imala je neverovatnu fabulu - od velikih razočarenja do najvećih radosti. Start sezone i narednih par meseci bili su za Jelenu period očaja i takmičarske krize. Zabeležila je čak deset vezanih poraza, od čega devet prvih kola na najvećim svetskim takmičenjima. Razočarenje je bilo toliko da je čak razmišljala i da napusti tenis, a onda se kolo sreće okrenulo u pozitivnom smeru za Jelenu i ona se koracima od sedam milja vratila sa već 40. pozicije u prvih 20 teniserki sveta! Usledio je Jelenin serijal sjajnih partija i rezultata, senzacionalna pobeda u trećem kolu Vimbldona nad braniocem titule Venus Vilijams, finale u Los Anđelesu gde je na putu do njega pobedila i drugu sestru Vilijams i time postala jedina igračica na WTA turu koja je u 2006. godini savladala obe američke sestre. Uhvatila je tada Jelena zalet i kada su svi pomislili da je ništa više neće zaustaviti desila se povreda leđa zbog koje je morala da preda meć u Montrealu i otkaže turnir u Nju Hejvenu koji su prethodili gren slemu u “Velikoj jabuci”. Jelena se uputila ka Njujorku i ne sluteći šta će joj se desiti. Prvi put posle “vladavine” Monike Seleš naša zemlja je dobila jednog gren slem polufinalistu -Jelenu Janković. Pod sjajnim i raznovrsnim udarcima naše teniserke padale se na terenima Flešnig Medouza jedna po jedna protivnica, favorit za favoritom…čak tri igračice iz prvih deset na svetu (Nikola Vaidišova, Svetlana Kuznjecova i Elena Dementijeva). U polufinalu Otvorenog prvenstva Amerike Jelena je snage odmerila sa Belgijankom Žistin Enan i bila na korak od plasmana u samu završnicu.

Sezona 2007.
Godina snova teniske kraljice Srbije Jelene Janković!

Kratak pregled godine:
* 4 titule (Okland, Čarlston, Rim, Birmingem – sve na različitim podlogama)
* 4 finala (Sidnej, Den Boš, Toronto, Peking)
* Vimbldonski gren slem trofej u miks konkurenciji
* 7 polufinala (Dubai, Doha, Varšava, Strasbur, Rolan Garos, Los Anđeles, Štutgart)
* skok sa 12. na 3. mesto rang liste najboljih teniserki sveta
* druga pozicija u šampionskoj trci za 2007.
* najviše odigranih mečeva (97) i najveći broj pobeda (75) od svih takmičara u teniskom karavanu u ovoj godini
* brojne nagrade, rekordi, istorijski mečevi i pobede u dresu nacionalnog tima u Fed kup takmičenju
Sezonu je startovala na najlepši mogući način, titulom na WTA turniru u Oklendu – Novi Zeland. Nizala je pobede i vezala 12 trijumfa. Pred najboljim dvoručnim bekhendom na svetu padale su najbolje teniserke današnjice. U finalu Sidneja Jelena je imala i meč loptu protiv čuvene Belgijanke Kim Klajsters koja je ipak nekako uspela da zaustavi našu graciju i dođe do titule u ovom triler meču. Nastavila je Jelena hrabro, koracima velikog šampiona da leti ka visinama WTA liste. Ekspresnom pobedom u prvom kolu jednog od Jeleninih najdražih turnira – Dubaiju proslavila je 22. rođendan.
U tom istom zlaćanom i raskošnom gradu u polufinalnom susretu protiv Francuskinje Ameli Morezmo prilikom odigravanja jednog poena doživljava nezgodnu povredu zgloba leve noge, ali nije želela da prekine turneju po Bliskom istoku. Ostala je i pod terapijama, sa zavijenom nogom odigrala turnir u Dohi gde je u polufinalu naletela na najbolju teniserku današnjice Belgijanku Žistin Enan (prvi od sedam susreta ove dve teniserke u 2007.) i u još jednom meču ravnom holivudskom trileru, kakve samo mogu odigrati ove dve teniserke pružila ruku i čestitala pobednici.
Usledila je američka turneja, jedni od najvećih i najpriznatijih turnira na svetu odmah posle gren slemova, Indijan Vels i Majami gde Jelena doživljava novu povredu, ramena i kičme zbog čega su izostali sjajni rezultati. Oporavak je trajao dve nedelje, a onda je Jelena otplesala „čarlston“! Iskovala je drugu titulu u sezoni i treću u karijeri upravo na zelenoj šljaci američkog Čarlstona savladavši u polufinalu u meču za anale, domaću mega zvezdu Venus Vilijams, uprkos vođstvu Amerikanke u taj breku trećeg seta od 1:5. U finalu koje je odigrano pod jakim vetrom, Jelena je deklasirala Ruskinju Dinaru Safinu. Vremena za slavlje nije bilo, odmah sa terena Jelena se džipom uputila ka Sofiji i Plovdivu. Razlog je bio nastup u dresu reprezentacije na Fed kup takmičenju Prve grupe Evro-afričke zone. U Plovdivu se Jelena kao kapiten susrela sa koleginicama iz reprezentacije, stručnim štabom srpskog tima i sedmom silom.
Zahvaljujući Jeleni Srbija je prvi put u istoriji ušla u plej of za popunu Svetske grupe. Posle četiri dana velikih bitaka, velikih nada, strepnji i radosti naša selekcija je izborila meč u julu, koji smo voljom žreba odigrali u Košicama protiv izuzetno jakih Slovakinja. Uspeh tima zavisio je od Jelene, ona je to znala i ni jednog trenutka, ma koliko bila umorna nije pokazala ni rekla da ne može dalje. Igrala je briljantno, davala više od maksimuma, svaki dan po pet sati provodila na terenu i na kraju pustila suze radosnice, pala u zagrljaj najpre partnera iz dubla Ane Timotić, zatim selektora Dejana Vraneša, majke Snežane, a onda i ostalih članova srpskog tima.
Posle kratkog odmora u Beogradu, Jelena je otišla na seriju tunira koji su bili uvertira za drugi gren slem u sezoni – Otvoreno prvenstvo Francuske. Varšava i Berlin – na oba turnira susretala se sa „noćnom morom“ Enan i posle velikih borbi bila zaustavljena. Jelena do treće titule u sezoni stiže na turniru iz Masters serije u Rimu, najcenjenijem posle gren slem takmičenja gde joj je pehar posle pobede u finalu nad Ruskinjom Svetlanom Kuznjecovom uručio princ od Monaka. U „gradu svetlosti“ Jelenu je dočekao još jedan težak žreb, kao i na većini turnira. Već u trećem kolu Rolan Garosa čekala je niko drugi do Venus Vilijams. Posle Venus pala je i Vaidišova, zatim domaća teniserka Bartoli, a onda ponovo udarac od stenu Enan i kraj epizode.
Prelazak na travu bio je više nego sjajan. Nova titula, četvrta u godini! Na maestralan način došla je do trona u Birmingemu savladavši u finalu drugi reket sveta Ruskinju Mariju Šarapovu, sa kojom je upravo u ovom gradu igrala finale pre dve godine. Več naredne nedelje stiže i do novog finala, ovaj put u Holandiji protiv druge Ruskinje, Ane Čakvetadze. Usledio je Vimbldon. San je bila jedna, dobila je sasvim drugu neplaniranu titulu, gren slem prvenac i to iz miks konkurencije. Važila je za velikog favorita u singlu, ali je sticajem okolnosti, kiše, čestih prekida, umora i cestih izlazaka na teren, jednostavno izgubila koncentraciju i odigrala kako i sama kaže najgori meč u sezoni - 4. kolo protiv Franciskinje Bartoli. Nastup u miks konkurenciji u paru sa domaćim teniserom Džejmijem Marejem i trijumf lansirali su ih u orbitu interesovanja i slave. Prvi put posle više od 20 godina Britanci su osvojili titulu na Vimbldonu, a najveće zasluge idu na račun naše Jelene koju smatraju svojom „usvojenom ćerkom“.
Po završetku Vimbldona čekalo je novo učešće u reprezentaciji. Čast Srbije u Košicama branila je Jelena i ostatak tima koje su činile naše devojke, ali takođe devojke velikog srca. Usledio je novi meč za anale. Gledala ga je cela Srbija preko malih TV ekrana, gledala i plakala. Evo kako je izgledao sam finiš meča Janković – Cibulkova opisan od strane jednog novinara, koji je i sam bio prisutan teniskoj drami:
„Srbija je za trenutak prestala da diše, suze su tekle niz lice, oni „čvrsti“ su buru emocija krili u sebi, čekao se ishod velike bitke i neizvesnosti koju je prourokovalo pucanje vlakana na levoj butini naše teniske herione... plakali su i oni ispred malih TV ekrana, i svi oni koji su se našli na i kraj terena u Steel Areni gde je odigrana troipočasovna drama, do sada neviđena u Federejšn kup takmičenju. Poslednjim atomima snage, stisnutih zuba, sa samo jednom misli u glavi „Srbija pobediti mora, nema predaje do god mogu da stojim bar na jednoj nozi“, išla je dalje, ne razmišljajući da je takav potez može koštati karijere. U grotlu Steel Arene u slovačkim Košicama, pred šest hiljada frenetičnih navijača pred kojima bi i stena sagorela, na jednoj nozi, iscrpljena, pod grčevima, uprkos velikim bolovima koje je osećala i nemoći ustala je i zauzela poziciju na terenu gde su je još samo dva poena delila od pobede. Srce, veliko srce naše herione izborilo je pobedu, posle koje je ponovo pala na teren, usledilo je višečasovno oživljavanje kako u svlačionici našeg tima, tako i u hotelu gde je bila smeštena ekipa. Sledeći, odlučujući dan takmičenja u Košicama Jelena nije mogla pomoći timu na terenu, ali bila je pored i bodrila svoje saigračice...postala je heroj nacije“!
Već u avgustu Jelena je odmah posle Enanove izborila učešće na Mastersu u Madridu, završnom takmičenju u godini koje okuplja osam najboljih na svetu u toj sezoni. Odigrala je finale u Torontu gde je ponovo „udarila“ u Enan. Na US Openu „milimetri“ su je delili od plasmana u polufinale i pobede nad izuzetno raspoloženom i motivisanom Venus. Imala je priliku da upiše i treću pobedu u 2007. nad starijom sestrom Vilijams, ali nije uspela.
Na velikom turniru u Pekingu Jelena je nanela poraz povratniku u WTA tour, bivšoj vladarki svetskog tenisa Amerikanki Lindzi Devenport, što je ujedno i jedini poraz ovoj teniserki u ovoj godini od kako se vratila na teren i odigrala tri turnira. U finalu Pekinga Jelena je zbog povrede vrata izgubila gotovo dobijen meč od Mađarice Savaj. Premor od iscrpljujuće sezone je učinio svoje, zbog koje sam finiš godine nije posut trijumfima. Izostao je i uspeh na Mastersu u Madridu, ali to ne umanjuje svu veličinu i rezultat koji je Jelena napravila u 2007. godini.
Jelena i njeni fanovi će zapamtiti ovu godinu po mnogobrojnim nagradama. U martu ove godine, WTA je dodelio Jeleni nagradu za igračicu koja je najviše napredovala u 2006. Na kraju godine u Madridu, ona je dobila ACES nagradu koju dobija teniserka koja je najviše učinila za tenis u protekloj godini, na samom terenu, u radu sa medijima, sponzorima i humanitarnim akcijama. Olimpijski komitet Srbije proglasio je Jelenu za najbolju sportiskinju ove zemlje u 2007. godini. Teniski savez Srbije je dodelio nagradu Jeci kao najboljoj teniserki. Jelena Janković je bila pozvana od strane UNICEF-a da postane ambasador za svoju zemlju na šta je ona oberučke pristala posto će se truditi da pomogne na obrazovanju mladih ljudi.Jelena je zaštitno lice „Prince“-a, „Reebok“-a, „Hyundai“-a i modne kuće MONA. JJ smatra da je edukacija jedan od prioriteta u njenom životu i posvećena je svojim studijama na Megatrend Univerzitetu u Beogradu gde je trenutno na 3.godini. Svi ovi rezultati i uspesi nagoveštavaju novi niz fenomenalnih rezultata ove „zlatne“ devojke iz Beograda.
Takmičarsku 2008. Jankovićeva je započela u Pertu, učešćem na Hopman kupu u paru sa Novakom Đokovićem. Poneli su naziv vicešampiona!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://srbijasport.forumsr.com
Mirjana MP
Glavni i odgovorni urednik
Mirjana MP


Posts : 950
Join date : 14.05.2009
Age : 31
Location : Rogatica, Republika Srpska

Biografije srpskih tenisera! Empty
PočaljiNaslov: Re: Biografije srpskih tenisera!   Biografije srpskih tenisera! I_icon_minitimeSre Maj 20, 2009 2:50 pm

ANA IVANOVIC

Prebivalište Bazel, Švajcarska

Datum rođenja 6. novembar 1987

Mesto rođenja Beograd, Srbija
Visina 6'1 (1.86 m)
Težina 152 lbs. (69kg)
Igra desnom rukom (dvoručni bekend)
Status profesionalac od avgusta 2003

Najveća dostignuća u karijeri
SINGL
Pobednik (7): 2007 - 2008 - Indian Wells, Roland Garros; 2007 - Berlin, Los Angeles, Luxembourg; 2006 - Montreal; 2005 - Canberra; 2004 - ITF/Mallorca 2-ESP, ITF/Gifu-JPN, ITF/Fukuoka-JPN, ITF/Fano-ITA, ITF/Batumi-GEO.
Finalista (3): 2008 - Australian Open; 2007 - Tokyo [Pan Pacific], Roland Garros 2007
Polufinalista: (Cool: 2007 - Amelia Island, Wimbledon; 2005 - Warsaw, Zurich, Linz, Year-End Championships;
Četrvrtfinalista (15): 2008 - Dubai; 2007 - Gold Coast, Sydney, Antwerp, s‘Hertogenbosch
2006 - Sydney, Indian Wells, Warsaw, s'Hertogenbosch; Los Angeles; Linz, Hasselt
2005 - Miami, Roland Garros; 2004 - Luxembourg.
DUBL
Finalista (1): 2006 - 's-Hertogenbosch (sa Kirilenko).
Polufinalista (2): 2006 - Tokijo [Pan Pacific], Varšava (oba sa Kirilenko).
Pregled karijere
2003 – Debitovala kao profesionalac na ITF turnirima (učestvovala na četiri turnira), debitovala i na WTA turnirima (izgubila u kvalifikacijama za turnir u Luksemburgu).
2004 – Prvu punu sezonu u profesionalnom tenisu završila među prvih 100 teniserki, ostvarivši najveći skok na rang listi u 2004. godini (608 mesta); kao 156. na svetu prošla kroz kvalifiakcije u Cirihu (treći ulazak u glavni žreb turnira u karijeri, nakon Beča, Birmingema ranije tokom sezone), u prvom kolu porazila 29. teniserku sveta Golovin 75 67(2) 76(3) (nadoknadila zaostatak od 5-1 u trećem setu i spasila 2 meč lopte), izgubila od V.Viliams 76(11) 76(6) u drugom kolu (imala je pet set lopti u prvom setu, i tri u tjabrejku drugog seta); sledeće nedelje, debitovala je u četvrtini finala turnira u Luksemburgu (izgubila od Medine Garigez), nakon toga, 1. novembra se prvi put našla među prvih 100 teniserki na rang listi (na 96. poziciji); sezonu počela pobedama u u prvih 21 odigranih mečeva, i osvajanjem tri titule, $10,000 ITF/Majorka 2-ESP, $50,000 ITF/Gifu-JPN (kao kvalifikant) i $50,000 ITF/Fukuoka-JPN (kao kvalifikant); osvojila još dva $50,000 ITF Circuit turnira (ITF/Fano-ITA, ITF/Batumi-GEO) neposredno pre kvalifikovanja za Cirih.
2005 – Sezona u kojoj se probila, najbolji deo je bilo osvajanje prvog WTA tunira u karijeri u Kanberi i prvi završetak sezone među 20 najboljih teniserki sveta; osvojila je titulu na prvom turniru u sezoni u Kanberi (kao kvalifikant, u finalu je pobedila ‘’srećnu gubitnicu’’ Cink, nakon što je bila bolja od Cink i u prvom kolu kvalifikacija, za šta se veruje da se dogodilo prvi put u WTA istoriji; 26. kvalifikant u istoriji WTA Tour-a koji je osvojio turnir); plasirala se u četvrtinu finala ili dalje na drugih pet turnira, uključujući četvrtinu finala u Majamiju (pobedila 7. teniserku sveta Kuznjecovu, što joj je prva pobeda nad teniserkom iz prvih 10, izgubila od Morezmo u prvom četvrt-finalu na Tier I turniru), polufinale u Varšavi (pobedila 10. teniserku sveta Zvonarevu na putu do prvog polu-finala na Tier II turniru, izgubila od Henin-Hardenne koja je osvojila turnir), četvrt-finale na Rolan Garosu (u svom debiju, pobedila 3. teniserku sveta Morezmo u najboljoj pobedi u dosadašnjoj karijeri, izgubila od Petrove u prvom četvrt-finalu Grand Slam turnira u svojoj karijeri), igrala u polufinalima turnira u Lincu (izgubila od Šnider u prvom polufinalu na Tier I turniru u karijeri) i Lincu (ponovo izgubila od Šnider); kao dopuna Rolan Garosa, debitovala i na svim ostalim Grand Slamovima, na Australian Openu (izgubila u trećem kolu od Morezmo), Vimbldonu (izgubila u trećem kolu od Pirs) i US Openu (kao 18. nosilac, u drugom kolu neočekivano poražena od Vento-Kabči u tri seta; na 16. poziciji, bila najviše rangirana teniserka koja je debitovala na US Openu od 14. teniserke sveta Kapriati 1990. godine, od čega je bolja bila samo 12. teniserka sveta Seleš u 1989. godini, od kada je 1975. uvedena kompjuterska rang lista); popravila plasman na rang listi na manje od jedne petine između početka i kraja sezone, bila na 100. poziciji na svom prvom turniru u Kanberi, debitovala u prvih 50 (na 50. poziciji) 7. marta, debitovala u prvih 20 (na 20. poziciji) nakon Vimbldona, i stigla do trenutno najboljeg plasmana u karijeri na 16. poziciji 29. avgusta; odustala od učešća na turniru u Torontu [Canadian Open] pre meča trećeg kola protiv Klajsters zbog povrede denog grudnog mišića.odustala od učešća na turniru u Luksemburgu zbog povrede desnog ramena, i u Moskvi zbog povrede zgloba leve ruke.
2006 – Drugi uzastopni završetak sezone među prvih 20 teniserki sveta; najbolji deo u sezoni je bilo osvajanje drugog po redu i najvećeg turnira u na Tier I turniru u Montrealu (kao 13. nosilac, pobedila 9. nosioca Safinu u polufinalu i 7. nosioca Hingis u finalu); osvojila US Open seriju sa titulom; sedam puta igrala u četvrt-finalu, u Sidneju (pobedila 2. nosioca Morezmo, izgubila od 6. nosioca Kuznjecove), Indian Velsu (izgubila od Dementieve u tri seta), Varšavi (pobedila 2. nosioca Šnider, izgubila od Čakvetadze u tri seta), ‘s-Hertogenboschu (izgubila od Dementieve), Los Anđelesu (izgubila od Janković), Lincu (izgubila od Šarapove) i Hazeltu (izgubila od Krajiček); pobeda nad 3. teniserkom sveta Morezmo u Sidneju izjednačila se sa najvećom pobedom u karijeri, a pobeda nad 8. teniserkom sveta Šnider u Varšavi je bila druga pobeda nad teniserkom iz prvih 10 u sezoni, peta u karijeri; dva puta se plasirala u četvrto kolo, u Majamiju (izgubila od Morezmo) i Vimbldonu (kao 19. nosilac, u trećem kolu pobedila 14. nosioca Safinu, izgubila od prvog nosioca Morezmo koja je osvojila turnir); tri puta se plasirala u treće kolo, uključujući Rolan Garos (kao 19. nosilac, izgubila od 10. nosioca Miskine) i US Open (kao 16. nosilac, izgubila od S.Viliams koja je dobila posebnu pozivnicu za ovaj turnir); tri puta se plasirala u drugo kolo, uključujući Australian Open (kao 21. nosilac, izgubila od Štosur), i tri puta bila poražena u prvom kolu, uključujući Berlin (predala meč protiv N.Li zbog povrede zadnje lože leve butine); ostvarila 100. pobedu u singlu u karijeri u prvom kolu turnira u Varšavi (protiv Domačovske), takođe ostvarila i million dolara zarade od nagrada na turnirima; 11. septembra (posle US Opena), napredovala sa 17. na 15. poziciju na rang listi, prvi put u karijeri;16. oktobra napredovala na 13. poziciju, novi najbolji plasman na rang listi u karijeri; plasirala se u prvo finale u dubl konkurenciji u ‘s-Hertogenboschu i polufinala u Tokiju [Pan Pacific] i Varšavi (sve sa Kirilenko); odustala od učešća na turniru u Rimu zbog povrede zadnje lože leve butine i u Štutgartu, u Cirihu zbog upale tetive desnog ramena.
2007 – Još jedna izuzetno uspešna sezona, koja je kulminirala završetkom u prvih 10 po prvi put, osvetljena trecom, cetvrtom i petom titulom u karijeri u konkurenciji singlova i finalom Roland Garrosa; osvojila je titule u Berlinu (kao 12. nosilac, u finalu pobedila 3. nosioca Kuznetsovu; drugaTier I titula u karijeri), Los Angelesu (kao 3. nosilac sa specijalnom pozivnicom, u polu-finalu sa 46 63 75 pobedila 2. nosioca Jankovicevu nakon zaostatka od 4-1 u trecem setu i spašavanja 2 mec lopte pri 5-4; u finalu pobedila 4. nosioca Petrovu) i Luxembourgu (kao 2. nosilac, u finalu pobedila 4. nosioca Hantuchovu sa 36 64 64, nakon zaostatka od 63 30); dva puta gubila u finalu, na Tier I turniru u Tokyu [Pan Pacific] (kao 5. nosilac, tokom turnira pobedila 4. nosioca Jankovicevu; izgubila od 2. nosioca Hingis) i Roland Garrosu (kao 7. nosilac, u cetvrtini finala pobedila 3. nosioca Kuznetsovu i 2. nosioca Sharapovu u polu-finalu pre poraza od prvog nosioca Henin u finalu; bila je prvi igrac koji je predstavljao Srbiju, muški ili ženski, koji se plasirao u finale Grand Slam turnira u konkurenciji singlova); tri puta polu-finale, u Amelia Islandu (kao 6. nosilac, tokom turnira pobedila 2. nosioca Jankovicevu, izgubila od 8. nosioca Golovin u tri seta), na Wimbledonu (kao 6. nosilac, prevazišla nedostatak od 3-1 u trecem setu i porazila 11. nosioca Petrovu sa 61 26 64 u 4. kolu i spasila 3 mec lopte pri rezultatu 5-4 da bi porazila 14. nosioca Vaidisovu sa 46 62 75 u cetvrtini finala; izgubila od 23. nosioca Venus Williams koja je kasnije osvojila turnir) i na kraju prvi Tour Championships – pošto se kvalifikovala kao 4. na Race listi, zabeležila rezultat od 2-1 u round robin fazi (pobedila Kuznetsovu i Hantuchovu; izgubila od Sharapove) i plasirala se u polu-finale (izgubila od Henin); tokom sezone zabeležila 12 pobeda nad tenisrekama iz prvih 10, u Tokyu [Pan Pacific] (10. teniserka sveta Jankoviceva), Amelia Islandu (9. teniserka sveta Jankoviceva), Berlinu (4. teniserka sveta Kuznetsova), na Roland Garrosu (3. teniserka sveta Kuznetsova, 2. teniserka sveta Sharapova), Wimbledonu (9. teniserka sveta Petrova, 10. teniserka sveta Vaidisova), u Los Angelesu (3. teniserka sveta Jankoviceva, 9. teniserka sveta Petrova), Luxembourgu (10. teniserka sveta Hantuchova) i na Tour Championshipsu (2. teniserka sveta Kuznetsova, 9. teniserka sveta Hantuchova); pobede nad Sharapovom i Kuznetsovom su bile najbolje pobede u karijeri; nakon što je godinu pocela na 14. poziciji rang liste, debitovala u prvih 10 14. maja (napredovala sa 16. na 8. poziciju posle Berlina), 9. jula debitovala medu prvih 5 (napredovala sa 6. na 5. poziciju posle Roland Garrosa) i ostvarila najbolji plasman na rang listi u karijeri na 4. poziciji 13. avgusta (posle Los Angelesa); još cetiri cetvrtine finala, u Gold Coastu (izgubila od Peer), Sydneyu (izgubila od Vaidisove), Antwerpu (izgubila od Clijsters) i 's-Hertogenboschu (izgubila od Hantuchove); pretrpela osam potaza pre cetvrtine finala na 19 regularnih turnira tokom sezone, ukljucujuci one na Australian Openu (kao 13. nosilac, izgubila u 3. kolu od 22. nosioca Zvonareve) i US Openu (kao 5. nosilac, izgubila u 4. kolu od 12. nosioca V.Williams); prešla iznose od milion i 2 miliona dolara zarade u karijeri, u stvari samo u ovoj sezoni zaradila više od 60% novca od nagrada; zbog povrede clanka odustala od ucešca na turniru u Rimu i na turniru u San Diegu zbog povrede kolena.
Biografija

Počela saradnju sa Skotom Brnsom (kondicionim trenerom) u julu 2006 ... Tenis počela da igra sa pet godina, nakon što ga je gledala na televiziji (posebno Moniku Seleš), zapamtila broj telefona lokalne škole tenisa i preklinjala roditelje da je odvedu; za peti rođendan na poklon dobila reket i odmah se zaljubila u sport ... Majka, Dragana, je pravnik; otac, Miroslav, je ekonomista; brat, Miloš, je četiri godine mlađi od Ane, i voli da igra košarku; cela porodica voli sport, ali niko pre Ane nije igrao tenis ... Trenirala je u isušenom bazenu u sportskom centru 11. april u Beogradu… Najbolji udarac joj je forhend… Voli sve podloge... Voli da gleda filmove (pogotovo trilere) u bioskopu ili kod kuće na DVD-u; voli i da čita (istorijske knjige posebno) i da sluša muziku (pop i R&B)… Voli televizijske serije 24, Izgubljeni i Bekstvo iz zatvora… ... Voli kupovinu i modu ... Omiljena hrana joj je suši ... Omiljeno piće joj je voda ili sveže ceđeni sok od pomorandže… U septembru 2007. je počela da studira ekonomiju na univerzitetu koji joj omogućava da ispite polaže online… Divi se teniseru Rodzeru Federeru zbog njegovog profesionalzima na terenu i van njega... Sujeverja su joj da lopticu pre servisa lupi samo jednom i da ne hoda po linijama terena ... Ponekad se za mečeva priprema tako što igra Sudoku ili bekgemon u svlačionici … Gradove koje najradije posećuje su Melburn, gde ima rođake, London i Pariz ... Sebe opisuje kao osobu jake volje, osećajnu, odlučnu i sa izuzetnim takmičarski duhom ... Najviše od svih se divi svojoj porodici zbog sve podrške koju joj pružaju ... Tečno govori engleski i srpski i malo španski... Jedan on ciljeva van teniskog terena joj je da nauči da surfuje… Najbolja iskustva do sada su joj plasmna u finale Roland Garrosa 2007. godine i igranje humanitarnog meča sa Andre Agasijem.

Nagrade i slično
* Sony Ericsson WTA Tour Tenisreka koja je najviše napredovala 2005
* Šampion US Open Serije 2006
* Sony Ericsson WTA Tour Tenisreka koja je najviše napredovala 2007
* Sony Ericsson WTA Tour Karen Krantzcke Sportmanship nagrada 2007
* UNICEF nacionalni ambasador za Srbiju
* Nominovana za U.S. Secretary of State's International Women of Courage nagradu 2007
* AIPS teniserka za 2008
Ostalo
* Najneprijatniji trenutak u tenisu joj je bio kada je umesto svoje, na teren ponela tašnu sa reketima druge teniserke, koju je pomešala sa svojom
* Predsednik Srbije Boris Tadić je bio na proslavi njenog 20. rođendana
* Uoči Olimpijade 2008. godine je u Srbiji objavljena poštanska marka sa njenim likom
* Jedno od dostignuća na koje je najviše ponosna je pobeda u 16 mečeva za 15 dana kada je sa 16 godina osvojila uzastopne ITF titule
* Poslednje tri godine osvaja nagradu za najseksipilniju teniserku tennisreporters.net-a
* Završila na 23. mestu FHM-ove liste 100 najseksipilnijih žena sveta u 2008
* Novine The Age su je proglasile najlepšom teniserkom svih vremena
* Ima najposećniji sajt od svih sportiskinja (prema [You must be registered and logged in to see this link.] 14. juna 2008.)
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://srbijasport.forumsr.com
Mirjana MP
Glavni i odgovorni urednik
Mirjana MP


Posts : 950
Join date : 14.05.2009
Age : 31
Location : Rogatica, Republika Srpska

Biografije srpskih tenisera! Empty
PočaljiNaslov: Re: Biografije srpskih tenisera!   Biografije srpskih tenisera! I_icon_minitimeSre Maj 20, 2009 2:59 pm

NOVAK DJOKOVIC
Ime i prezime: Novak Đoković
Nadimci: Nole, Nokia, Nox
Datum rođenja: 22. maj 1987.
Mesto rođenja: Beograd, Srbija
Boravište: Monte Karlo, Monako
Visina: 187cm
Težina: 80kg
Boja kose: Crna
Boja očiju: Braon-zelene
Porodica: Otac Srdjan, majka Dijana, braća Marko i Đorđe
Igra: Desnom rukom (Dvoručni bekhend)
Počeo je da igra tenis kada je imao: 4 godine
Profesionalac: Od 2003. godine
Trener: Marjan Vajda
Trenutna pozicija na rang listi: 3
Broj osvojenih titula u singlu: 7
Broj osvojenih Master titula: 2
Broj Grand Slam titula: 1
Broj osvojenih titula u dublu: 0
Sportska oprema: Adidas
Reket:Head
Idol: Pit Sampras
Ispisuje istoriju srpskog tenisa zlatnim slovima. Postavio je temelje nove, lepše budućnosti, kada je u pitanju beli sport na ovim prostorima. Već sa 16 leta nanizao je vrhunske rezultate zbog kojih mu mogu zavideti znatno stariji igrači od njega. Četiri godine nakon toga, opasno se približio ostvarenju životnog sna - već je postao treći teniser sveta: Novak Đoković!
- Nikad mi se neće izbrisati iz sećanja kada mi je četvorogodišnji dečak došao u kamp sa teniskom torbom uredno spakovanom za pravi profi trening. Pitala sam ga ko mu je spakovao torbu, on je odgovorio da je to sam učinio. Na pitanje šta želi da postane kad poraste, bez razmišljanja je rekao: "prvi reket sveta", istu onu rečenicu koju sam nekada davno čula i od Monike Seleš kada je bila devojčica - kaže legenda jugoslovenskog tenisa Jelena Genčić.
Bilo je to u teniskom kampu na Kopaoniku koji je vodila Jelena Genčić, a taj dečko bio je niko drugi do Novak Đoković.
Za Đokoviće može da se kaže da je porodica sportista. Srđan je još kao mali stao na skije u Zvečanu gde je živeo, a onda se uspešno takmičio dugi niz godina na belim stazama. Životna prekretnica nastala je 1984. kada je završio školu skijanja i zaposlio se kao instruktor u prestižnoj ''Geneksovoj'' školi na Kopaoniku. Tamo je, takođe kao instruktor skijanja, jedne zime stigla i lepa vitka Dijana, diplomirani DIF-ovac. Srđana i Dijanu su sve češće viđali zajedno na stazi. I ta zajednička ljubav prema planini i belim stazama ih je spojila. Zauvek!
Od trojice sinova prvi je na svet stigao Novak. Četiri godine mu je bilo kada je na Kopaoniku gde su živeli uhvatio reket u ruke. Trčkarao je sa reketom za starijima u letnjem teniskom kampu pokušavajući da prebaci lopticu preko mreže. Bilo je tako neko vreme. Imao je osam godina kada ga je ''snimilo'' oštro oko iskusne Jelene Genčić. Uvek uzdržana u izjavama, ovom prilikom nije mogla a da ne prokomentariše: ''Ovo je najveći talenat koji sam videla posle Monike Seleš.''
Jelena je počela da prati rad i brine o malom Noletu. A njemu je tenis baš išao od ruke. Što bi se reklo, bio je rođeni teniser.
- Teško je bilo, a teško je i sada - priznaje mama Dijana. - Novak se razvijao, trebalo ga je pratiti u svemu, a nije se imalo. Društvo, po pravilu, tek kasnije kada počnu da stižu priznanja i medalje seti se te dece. Možete da zamislite kako nam je bilo kada je Novak sa dvanaest i po godina prvi put otišao sam od kuće. Tri meseca je bio u Nemačkoj, u Minhenu u Teniskoj akademiji Nikole Pilića. Vodio je o njemu računa kao o svom detetu. Doduše, imalo je to i svoje dobre strane. Novak je počeo da se osamostaljuje rano, tako da mu kasnije duga odsustvovanja od kuće i nisu tako teško padala.
- Jelena je naš porodični trener - kroz smeh kaže Srđan. - Ona je stvorila Novaka. Mnogo joj duguje. Jelena mu je usadila jedan poseban odnos i prema sportu i prema životu. Tako radi i sa ovom dvojicom. Verujem da će i oni uspeti. Jer, Jelena nikada nije omanula u proceni.
Zlatnim stazama Novak je krenuo 2001. u svojoj 14-toj godini koju takmičarski završava kao trostruki prvak Evrope (singl, dubl, ekipno). Okitio se tada zlatom u San Remu sa selekcijom plavih, dok su na Svetskom šampionatu postali vicešampioni. Naredne sezone nastavio je da oduševljava sjajnim partijama i uzima lidersku poziciju starog kontinenta u konkurenciji do 16 godina, osvaja prestižne turnire "La Boul" i "La Poet" u Francuskoj koje su pre njega uzimale današnje velike svetske zvezde kao što su Hjuit, Grožan, Rodik. Slavio je i na prestižnom Princes Kupu u Majamiju, kao i na ITF turniru u Pančevu (do 18 godina) gde je srušio rivale starije i po tri godine od njega. Posle pet odigranih ITF turnira zauzeo je 40. mesto najboljih juniora sveta.
U sezoni 2003. nastavio je da impresionira velikim rezultatima i titulama. Počeo je sa finalom ITF turnira u Nirnbergu koje je predao zbog povrede. Usledila je nova zlatna medalja koju je za svoju zemlju izvojevao Đoković. U francuskom gradu Latneu sa drugovima iz reprezentacije pod vođstvom selektora Jovana Lilića stigao je do naziva najboljeg u Evropi do 16. Odigrao je šest mečeva i imao stopostotan učinak.
Našao se i na širem spisku Dejvis Kup selekcije SCG u mečevima protiv Obale Slonovače i Bugarske. Leto 2003. pamtiće po mnogo čemu, kako po zlatu iz Latnea, tako i po profi prvencu. Na fjučersu koji je organizovao TK "Crvena Zvezda" u prvom kolu savladao je četvrtog nosioca, uzeo prvi ATP poen i nastavio da ruši prepreke sve do titule.
- Maštao sam da prođem prvo kolo i uzmem prvi profi poen, a desilo se što nisam ni sanjao, titula. Pokazao sam u mojoj zemlji, gradu da profesionalni igrači nisu jači od mene i dokazao da mogu da igram u toj konkurenciji - kaže član tabora iz Humske.
Nije se tu zaustavio i već naredne nedelje po osvajanju "fjučersa" na sledećem koji je organizovao TK "Dril" dospeo do polufinala i imao osam uzastopnih pobeda. Ulaskom u svet profesionalaca preskočio je odmah pola liste najboljih tenisera sveta. Na poslednjem "fjučersu" broj 6 koji se igrao u SCG 2003. godine igrao je polufinale, a na putu do njega nadigrao je i 16 godina starijeg Francuza Salvesa, čoveka koji je devedesetih bio pet godina u prvih 100 na svetu. Pokupio je lovorike i na državnom prvenstvu u konkurenciji do 18, a zatim je došla i titula seniorskog ekipnog prvaka države sa "crno-belima". Upravo je Novak doneo trijumfalni poen za tim Partizana nad večitim rivalima sa Karaburme.
Nakon čelindžera u Beogradu, koji se igrao početkom februara 2005. godine donosi odluku da se u budućnosti posveti profesionalnim turnirima i putu ka vrhu liste profesionalnih tenisera.
Iste, 2005. godine u Melburnu, Parizu i Londonu na Grand Slem-ovima je prošao po tri kola kvalifikacija. Posle toga, u Njujorku je direktno dospeo u glavni turnir i igrao je treće kolo. Nakon toga bio je 80. na svetskoj rang listi. Na svom poslednjem turniru u 2005. godini u Parizu (Masters) dolazi do trećeg kola prethodno "unovčivši" prvu pobedu u karijeri nad Top 10 igračem ATP liste, Marijanom Puertom iz Argentine (9). To mu je omogućilo da sezonu završi na 78. mestu ATP liste.
Naredne, 2006. godine osvojio je svoj ATP prvenac u holandskom gradu Amersfortu, a odmah potom uzima titulu i u Mecu. To mu je omogućilo da postane najmlađi igrač u Top 20. Iste godine Đoković je odigrao i svoje prvo Grand Slam četvrtfinale, i to na Rolan Garosu. Sezonu je završio na sjajnom 16. mestu.
A, onda je došla sezona iz snova. Već prve nedelje 2007. godine Novak se popeo na šampionsko postolje na startu letnje australijske turneje u Adelajdu. Bila je to samo uvertira za neverovatno uspešnu sezonu koja je usledila. Najpre je došao do polufinala u Roterdamu, a onda je počela potpuna prekretnica i probijanje ka samom svetskom vrhu. Nakon poraza u finalu Indijen Velsa, Đoković je osvojio prvu titulu iz Masters serije na "petom Grand Slam"-u u Majamiju. Nekoliko nedelja kasnije srpski teniser stiže do najsjajnijeg odličja na turniru u Eštorilu. Usledeli su polufinale Rolan Garosa i Vimbldona, da bi sredinom avgusta na turniru u Montrealu, koji je osvojio, savladao prva tri tenisera sveta: Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Rodika. Na US Open-u stigao je do svog prvog Grand Slam finala, gde je poražen od Rodžera Federera. U nastavku sezone, Novak je Srbiji obezbedio istorijski plasman u Svetsku grupu Devis kupa, a zatim je osvojio i petu titulu u 2007. godini u Beču. Sredinom novembra sjajna sezona krunisana je prvim učešćem na Masters kupu u Šangaju, gde nije uspeo da se plasira u polufinale. I pored toga, Đoković je godinu završio na sigurnom trećem mestu! U 2008. Novak je osvojio prvi Grend Slem u karijeri - Australijen Open, a nakon toga još tri velika trofeja, na Masters turnirima u Indijen Velsu i Rimu, da bi krunu sezone stavio na Masters kupu u Šangaju. 2009. biće godina "lova" na drugo, a potom i prvo mesto svetske rang liste.
Svako ima svog idola, uzora ili je bar imao, pa tako i Novak Đoković. Njegov izbor je Amerikanac Pit Sampras ("Sviđa mi se kako servira i ponaša na terenu!"), jedan od najboljih igrača svih vremena, a u poslednje vreme i Andre Agasi. Govori srpski, engleski i nemački jezik. Omiljena podloga mu je tvrda. U slobodno vreme, koje je retko, Novak surfuje Internetom, gleda filmove, sluša muziku, kako kaže koja opušta, a nađe vremena i za poneki izlazak sa društvom i najboljim drugom Vukom. Voli domaću hranu, salate i negazirane sokove. Od sredine 2006. godine Noleta trenira Slovak Marjan Vajda, sa kojim je saradnja, ispostavilo se - pun pogodak!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://srbijasport.forumsr.com
Mirjana MP
Glavni i odgovorni urednik
Mirjana MP


Posts : 950
Join date : 14.05.2009
Age : 31
Location : Rogatica, Republika Srpska

Biografije srpskih tenisera! Empty
PočaljiNaslov: Re: Biografije srpskih tenisera!   Biografije srpskih tenisera! I_icon_minitimeSre Maj 20, 2009 3:01 pm

JANKO TIPSAREVIC
Janko Tipsarević je srpski profesionalni teniser.
Pobednik je juniorskog Australian Opena i osam challengera, ali do sada nije uspeo osvojiti niti jedan ATP turnir.
Pregled karijere
U Davis Cup reprezentaciji debitirao je 2001. godine kada je u susretu protiv Poljske osvojio 3 boda za reprezentaciju Srbije i Crne Gore. Iste godine, na domaćem terenu, osvaja svoj prvi futures turnir svladavši u finalu Ramireza-Hidalga. Nedelju dana poslie, opet u SCG, igra finale futuresa, ali ovog puta od njega je bio bolji Hidalgo. 2002. godine igra na razini prethodne i također osvaja dva futuresa.
Premijeru na ATP turniru imao je u Indianapolisu 2003. godine, gde je u susretu prvog kola pobedio zemljaka Nenada Zimonjića, ali je već sledeći meč izgubio od Kafeljnikova. Kroz kvalifikacije se probio i u glavni turnir US Opena, ali ga je tamo zaustavio Mark Philipoussis. Godinu je zaključio osvajanjem challengera u Zellu i Toranceu.
U 2004. godini veći su mu uspjesi proboj u glavni turnir Roland Garrosa i Wimbledona, te izborena druga kola turnira u Šangaju i Stockholmu. Bio je najbolji i na challengerima u Ostravi i Belo Horizontu u pojedinačnoj konkurenciji, te u Furthu (s Garciom) i Weidenu (sa Zovkom) u parovima.
Na startu 2005. godine izborio je drugo kolo Australian Opena. U svibnju prvi puta ulazi u Top 100 (90). Igrao je i drugo kolo Roland Garrosa i treće kolo Wimbledona. U igrama parova izborio je četvrtfinale turnira u Umagu (s Đokovićem) i četvrtfinale u Ho Chi Mina (s Baghdatisom).
U 2006. godini ostvario je tada najbolji ranking karijere (65. mesto) i postao drugi srpski reket. Osvojio je četiri challengera: u Beogradu, Samarkandu, Bukhari i Monsu.
Tek u 2007. godini bilježi dosta nastupa na ATP turnirima. No, počeo ju je vrlo loše jer je na sedam turnira zaredom izgubio već u prvom kolu. Jedini veći uspeh u ovoj godini napravio je probojem u treće kolo turnira iz Masters serije u Indian Wellsu, gdje je pobedio mnogo bolje rangirane igrače, Srichaphana i Hewitta. Vrlo dobru igru pokazao je na drugom Grand Slam turniru sezone, Roland Garrosu, gde je došao do trećeg kola. U drugom kolu načinio je iznenađenje pobedivši Marata Safina, ali ipak nije mogao pružiti dostojan otpor Španjolcu Robredu koji ga je svladao s 3:0. Ali već na Queen's club turniru prolazi u drugo kolo, a sledeće nedelje u holandskom Ordina Openu dolazi do četvrtfinala. Na Wimbledonu pravi prvorazredno iznenađenje i dolazi do osmine finala pobedama u pet setova u sva tri meča (uključujući i pobedu nad petim teniserom sveta Fernandom Gonzalesom) i tako prvi put u karijeri ulazi u Top 50.
2008: Otvaranje sezone zamalo je priredio senzacionalnim mečom u 3. kolu Australian Opena protiv Federera. Branitelja titule odveo je u neizvesnost petog seta, gde je, zahvaljujući samo većem iskustvu, Federer odneo pobedu. Bilo je 6:7, 7:6, 5:7, 6:1 i 10:8 za prvog igrača sveta. Sada je 34 igrac sveta sto mu je ujedino i najbolji rang u karijeri.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://srbijasport.forumsr.com
Mirjana MP
Glavni i odgovorni urednik
Mirjana MP


Posts : 950
Join date : 14.05.2009
Age : 31
Location : Rogatica, Republika Srpska

Biografije srpskih tenisera! Empty
PočaljiNaslov: Re: Biografije srpskih tenisera!   Biografije srpskih tenisera! I_icon_minitimeSre Maj 20, 2009 3:06 pm

NENAD ZIMONJIC
Datum rođenja: 4. 6. 1976
Mesto rođenja: Beograd, Srbija
Prebivalište: Beograd, Srbija
Visina: 190 cm
Težina: 90 kg
Kojom rukom igra: dešnjak
Profesionalac od: 1995
Trener: Gunter Bresnik
Trenutna ATP dubl pozicija 1
2009 ATP Dubl Timska pozicija 2
Najbolja ATP dubl pozicija u karijeri 1 (17. 11. 2008)
Trenutna ATP pozicija - singl 1170
Najbolja ATP singl pozicija u karijeri 176 (29. 3. 1999)

LIČNO

Tenis je počeo da igra sa devet godina... Nadimak mu je ZIKI... Otac Mirko je inženjer; majka Nevenka je bankarski službenik... Ima starijeg brata, Igor... Šampion Jugoslavije do 16 i 18 u singlu, šampion države u dublu i mixu... Kao klinac igrao je fudbal, košarku i rukomet... Sportski idoli su mu bili Majkl Džordan i Karl Luis.. Uživa slušajući U2, Dire Straits i Sila... Omiljene podloge su mu brza šljaka i beton... Ima 31-13 skor u Davis Cup-u, od toga 18-5 u dublu u 29 mečeva od 1995... Bio je igrač-selektor 2003-04... Najviše duguje Robertu Segusu za sve što mu je pružio na početku profesionalne karijere... Trener mu je Gunter Bresnik (od 2004)... Kondicioni trener prof. Duško Ilić (od septembra 2005 do decembra 2008)... Supruga Mina (venčali se 24. maja 2008 u Beogradu)...Deca, Leon i Luna rođeni u decembru 2008 u SAD
2008
Osvojen prvi Grand Slam u karijeri u konkurenciji dublova na Wimbledon-u i završio sezonu kao No.1 u dublu, a zajedno sa Nestorom završili sezonu kao prvi u ATP trci...U prvoj kompletnoj sezoni sa Nestorom kao dubl partnerom pobedio je u pet od osam finala...Imali su niz od šest uzastopnih finala...Bili su finalisti u Rimu i na Roland Garosu, pobedili u Hamburgu...Osvojili su tri turnira u nizu: Queens Club, Wimbledon i Toronto...Imali su sedamnaest uzastopnih pobeda do poraza u polufinalu Sinsinatija...Pobedili su na Masters kupu u Šangaju...Sezonu su završili kao svetski No.1
2007
Najbolja sezona u karijeri, obeležena sa rekordom 49-17 i pet ATP titula, uključujući i treću AMS titulu u karijeri...Godina je počela osvajanjem titule u Dohi u paru sa Južnim, a zatim i u Dubajiu sa Santorom...Odlični nastupi sa Santorom i na Gradn Slamovima (polufinala na Roland Garros-u i Wimbledon-u, kao i četvrtfinale na Australian Open-u)...Pobeda u Rimu, finale u Haleu...U avgustu je osvojio titulu u New Haven-u sa Bupatijem...Nakon US Open-a počinje saradnju sa Nestorom, koja ubrzo rezultira titulom u St.Petersburg-u i finalom na mastersu u Parizu...U paru sa Đokovićem pobeđuje australijski dubl na plejofu Davis cup-a i omogućava da Srbija ponovo zaigra u svetskog grupi...Godinu završava na poziciji br.10 u ATP trci i kao br.5 na ATP rang listi.
2006
U paru sa Santorom osvaja tri ATP titule...Kvalifikao se za Masters cup...Sezonu je završio kao br.5 u ATP trci...Osvojio titule u Sidneju, Haleu i Moskvi...Odlično je igrao na šljaci, ušavši u finale Monte Karla i polufinale Hamburga...Najbolji Grand Slam rezultat je finale Wimbledona (poraz od braće Brajan)...Seyonu završio kao br.11 na ATP listi dubl igrača...Najbolja zarada u karijeri - 367.085$
2005
Najbolja sezona u karijeri sa osvojene dve titule iz pet finala u paru sa Leanderom Paesom...Kao tim imali su skor 29-19 i završili su sezonu na poziciji br.6 u ATP trci...Osvojene dve titule na šljaci: Monte Karlo i Barselona...Najbolji rezultati na Grand Slam turnirima su četvrtfinala na Roland Garros-u i Wimbledon-u...Odlično su igrali na dvoranskim turnirima, izborivši finala u Stokholmu, Madridu i na Masters kupu u Šangaju, gde su u taj brejku izgubili od para Londra-Santoro... Godinu je završio na br.11 ATP poziciji, što je drugu godinu za redom bilo u Top 20.
2004
Pobedio u više od 30 mečeva, četvrti put u pet godina i plasirao se u svoje prvo Grand Slam finale...Takođe igrao šest polufinala u sezoni...U aprilu u paru sa Henmanom osvojio svoj prvi turnir iz ATP Masters serije - Monte Karlo...Odmah sledeće nedelje igra finale u Minhenu u paru sa Noulom...Na travi je izuzetno dobro igrao: polufinale na Kvinsu sa Mirnijem i finale na Wimbledonu sa Noulom...Pri kraju sezone još jedno polufinale sa Noulom - St.petersburg...Ostvario dve dubl pobede u Dejvis kupu...Sezonu završio nao br.18 na ATP listi...U siglu je osvojio titulu na čelendžeru u Beogradu.
2003
Osvaja beogradski čelendžer u paru sa Bozoljcem...Osvaja Delray Beach sa Paesom...Igrao finala u Valensiji sa Mek Fajem i Sent Poltenu sa Sargsianom...Sezonu završio titulom u St.Petersburgu u paru sa Noulom.
2002
Osvojio titulu u Memfisu u paru sa Saom...Plasirao se u polufinale na turnirima u Milanu, San Hozeu i Indijanapolisu...Igrao treće kolo na US Openu...U singlu je izgubio finale u Beogradu od Ančića...Ostvario pobedu u singlu na Dejvis kupu.
2001
U paru sa Artursom igrao polufinala na Australian Openu i Marseju...U paru sa Nestorom je osvojio Lion, igrao finale u Dubajiu i polufinala u Bazelu i Parizu...Takođe je igrao finale u Estorilu sa Džonsonom i polufinala: u Marseju sa Mirnijem i u Haleu sa Iglom...U singlu osvaja Andrezieux Challenger u februaru.
2000
Ostvario je skor 32-21 na ATP turnirima...Osvojio dva turnira: Delray Beach sa Mek Fijem i Beč sa Kafeljnikovim...Igrao finale u Minhenu sa Mirnijem...Plasirao se još u pet polufinala...Sezonu prvi put završava u Top 30, kao br.29 na ATP listi dublova...U singlu osvaja čelendžer u Belo Horizonteu.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://srbijasport.forumsr.com
Sponsored content





Biografije srpskih tenisera! Empty
PočaljiNaslov: Re: Biografije srpskih tenisera!   Biografije srpskih tenisera! I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Biografije srpskih tenisera!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» ATP LISTA(10 najboljih tenisera)
» slike ostalih tenisera
» Zajednicke slike tenisera i teniserki

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Srbija sport forum :: Tenis :: Teniseri i teniserke-
Skoči na: